За македонцките работи

За македонцките работи

шчо напраивме и шчо ќе напраиме во 2018

2019

Што направивме
Home
This is my home page  
Повеќе "Home"
Home
This is my home page  
Повеќе "Home"

Blog

Те чадат со лајно, и ти велат “темјан е“!
“С неба па у ребра“, минатава недела медиумскиот простор беше буквално преплавен од женски ликови кои паѓаат во екстаза пред харизмата, нобеловската хуманост, и “епохалната политичка мудрост“ на Зоран Заев. Комично, зарем не? Сепак, играта не е така наивна како што...
Read More "Те чадат со лајно, и ти велат “темјан е“!"
Кант му е, двор му е.
Во неговата најнова колумна, Денко Малески пишува: “Денес, се повикувам на Емануел Кант да ни помогне да излеземе од моралниот и правниот хаос во кој западна македонското општество“ За потсетување: Денко Малески редовно го цитира Кант кога сака себе си да...
Read More "Кант му е, двор му е."
Нобелова награда за злоба
Повод за овој коментар се зборовите на министерот за надворешни работи Никола Димитров: "Чувстувувам тенденција Преспанскиот договор да се внесе во води во кои тој не навлегува, во малцински прашања. Има напад врз него во Грција дека отвора малцински прашања и...
Read More "Нобелова награда за злоба"
Историјата е нашата душа
На 25.јануари грчкиот парламент го ратифицира договорот од Преспа Во жестоката расправа посебно место имаше настапот на премиерот Ципрас. Во грчките медиуми неговиот говор беше оценет како “историски“. Македонските медиуми пак, му посветија внимание само на еден мал дел од овој...
Read More "Историјата е нашата душа"
Писмо до еден Индус
Што да се прави? На кој начин да се бориме против неправдата? Како да им се спротивставиме на оние што ни ја одземаат слободата? Барањето одговор на овие суштински прашања било актуелна тема откога постои човештовото. Кога едно вакво вакво прашање...
Read More "Писмо до еден Индус"
Не цмиздри, Христијан Мицкоски. УМРИ МАШКИ!
“Ако може, нека ме одмине оваа чаша“ Нема да те одмине, Христијан. Ниту јас можам да го носам твојот товар, ниту ти мојот. Чашата што е пред тебе е неподносливо горчлива, но ќе треба и ќе мора да ја испиеш самиот...
Read More "Не цмиздри, Христијан Мицкоски. УМРИ МАШКИ!"

Home

This is my home page

 

2018

Кога уште не знаевме
Наспроти 2019
Што направивме во 2018, и што ни остана да направиме за нанапред?   Овој блог започнав да го пишувам во јануари 2018. Поводот беше едноставен. Уште веднаш по завршетокот на локалните избори во октомври 2017, грозоморните најави на фашизираните...
Read More "Наспроти 2019"
Највисоката понуда …
Јавно наддавање: се бара купувач кој ќе понуди највисока цена     Напомена: Сликава НЕ Е од македонскиот Парламент. Продавачот што ја води аукцијата, трговците со робови и робовите што се на продажба, НЕ СЕ народните избраници во...
Read More "Највисоката понуда …"
Онаа несреќна дијаспора
Приказната за тоа дека ако една жаба ја ставиме во сад со студена вода, и водата постепено ја загреваме, жабата нема да реагира и ќе остане да биде сварена жива, била повод за многубројни научни експерименти и испитувања. Интересен е...
Read More "Онаа несреќна дијаспора"
Прекрасна зелена трева, само што не е вистинска. Пластика е.
“Астротурф“ е неологизам во англискиот јазик што означува еден релативно нов, специјализиран вид на политичка манипулација. Во лексикографскиот речник на Merriam-Webster, астротурфот е дефиниран како “организирана активност чија намера е да создаде лажна слика на широко и масовно спонтано...
Read More "Прекрасна зелена трева, само што не е вистинска. Пластика е."
Премногу ниско одиш, Героски
Бранко Героски е влијателно име во македонското новинарство. Професионализмот му е принцип врз кој се темелат неговите резултати. Но, со секој изминат ден, се повеќе ги менува критериумите врз кои се има изградено себе си. Рамките на ретроградната...
Read More "Премногу ниско одиш, Героски"
Денко Малески: правото на силниот
Народите од Западна Европа се цивилизациски, културно, интелектуално и во било кој аспект воопшто, надмоќни во однос на народите од Источна Европа. Поради тоа, сосема нормално е источноевропските народи да им робуваат на западноевропските. Сосема оправдано е источноевропските...
Read More "Денко Малески: правото на силниот"
Јавна куќа „Јустинијан Први“
“ПРОФЕСИОНАЛНИОТ И ЛИЧНИОТ АВТОРИТЕТ СЕ ГРАДАТ ЦЕЛ ЖИВОТ, А СЕ ГУБАТ САМО ЕДНАШ.“ - Горазд Росоклија, на неговиот Фејсбук статус Со овие зборови професор д-р Горазд Росоклија ги стави на вистинското место повиците за психијатриска дијагноза на поедини политички...
Read More "Јавна куќа „Јустинијан Први“"
Дијагноза: параноидна шизофренија
На приватниот договор меѓу Заев и Ципрас местото му е - да биде разгледуван во медицинските установи. Никако во парламентот. Благодарение на грчките медиуми, текстот на договорот, со сите свои небулози и бесмислици, од првата глупост до последниот...
Read More "Дијагноза: параноидна шизофренија"
Истражуваме, не препишуваме. Строго контролирано.
“Истражуваме, не препишуваме“ е мото на интернет порталот prizma.mk. Дека тоа не се празни зборови, сведочат повеќе истражувачки написи на овој портал. Еден од таквите написи е неодамна објавениот Пропагандната машинерија на Орбан влезе во Македонија. Автори на текстот се...
Read More "Истражуваме, не препишуваме. Строго контролирано."
Тодор Петров
“Глушицата ги побарала за маж сонцето, ветерот, облакот и планинскиот врв, ама на крајот пак се омажила за глушец“ (Панчатантра) Во напнатата атмосфера околу лудачко-авантуристичките потфати на Зоран Заев да изврши етноцид врз Македонија, во лепезата разноразни реакции...
Read More "Тодор Петров"
Ништо не е заборавено, Орданоски!
Ленинград 1942   Ова потсетување на ужасните страдања низ кои имаат поминато луѓето од Ленинград во Втората светска војна му е посветено на Сашо Орданоски, но не само нему, туку и на сите останати современи вљубеници во нацистичката...
Read More "Ништо не е заборавено, Орданоски!"
Код: “Монструм”
Приказна прва 1.мај 2012: на само две недели по убиствата кој Смилковското Езеро, Гордана Јанкуловска победоносно ја запозна јавноста дека рано утрото  со математичка прецизност е изведена антитерористичка акција во која 800 припадници на силите на безбедноста имаат неутрализирано...
Read More "Код: “Монструм”"
Путин пред порти!
Специјалната војна Руската опомена дека зачленувањето на Македонија во НАТО негативно ќе се одрази врз руско-македонските односи, во многу наши медиуми беше дочекана на нож: Нано Ружин: "Русија ... тешко ја прифаќа реалноста дека една православна држава може...
Read More "Путин пред порти!"
Законот го истуркавте… Çka tash?
Без многу патетика и горчина, Џабир Дерала се соочува со топењето и бледнеењето на сопствените илузии дека по промената на власта, нешто навистина се има променето кај нас. "Македонија останува грдо место за живеење. На кој сакате јазик."...
Read More "Законот го истуркавте… Çka tash?"
Криминална приватизација на “прашањето за името“
Колумната на Горан Михајловски “Пазарење и ќарење“ е краток, но сепак целосен приказ на сржта на криминалната идеологија на врхушката која денес во Македонија ја има власта во свои раце. Пред дваесет и кусур години, националното богатство на Македонија е...
Read More "Криминална приватизација на “прашањето за името“"
Да ти го забодам осилото – тоа е мојата природа
Басна за жабата и шкорпијата     Покрај една широка и длабока река, шкорпијата се мислела како да помине на другиот брег. Во близината здогледала една жаба, и и рекла: - Те молам, качи ме на грбот и...
Read More "Да ти го забодам осилото – тоа е мојата природа"
Плачи и тепај
Повод: “Омразата што не разјадува“ од Елеонора Каранфиловска Ратклиф.             Елеонора е погодена од тоа што, од страна на организаторите на протестите “Ние сме Македонија“ досега нема осуда на, како што вели,  “варварскиот...
Read More "Плачи и тепај"
Честитки до Заев
Честитки до Заев. За еден ден успеа да го собере она што МПЦ го растура веќе две децении. Долг е патот од крајот на деведесеттите години до денес.  Македонската заедница во Австралија, од една од најбројните, најактивните и...
Read More "Честитки до Заев"
Терапија на чист и студен воздух
Честитки до Сашо Орданоски за концизниот и луциден приказ на сржта на она што се случува во Македонија денес. Многу значи кога личност од негов масштаб јавно настапува со силни аргументи во поддршка на протестите: “Протестирањето е нешто...
Read More "Терапија на чист и студен воздух"
Лажеш, Тричко!
Тричко е во елемент. Решил човекот да ни втерува страв до коски. Најновата приказна му е дека за нас ќе биде смртно опасно ако Македонија реши да не го смени името: “последиците, тоа треба без пардон да се каже,...
Read More "Лажеш, Тричко!"